

TRUMF sanace s.r.o. Váš specialista na sanace vlhkého zdiva

Sanace vlhkých zdí

Injektážní krém AquaStop Cream
Zjistěte příčinu a podnikněte kroky.
Typické příčiny
Sanační metody

Sanace vlhkého zdiva – sanační omítka
Na výběr jsou tyto metody:
Podřezání zdiva

Dokončení sanace vlhkého zdiva – sanační omítka
Chemická injektáž

Aplikace protisolného podnátěru pod sanační omítku AquaSalt Stop
TRUMF sanace s.r.o. Váš specialista na sanace vlhkého zdiva

Mokré zdi v domě
Vysoká vlhkost zdiva je nejen ze statického hlediska škodlivá pro stavby, ale ohrožuje i zdraví jejich obyvatel. Může způsobit astma, různé druhy alergií a také zvyšuje pravděpodobnost vzniku dalších onemocnění. U lidí žijících v chladném a mokrém prostředí, kde je i vysoce vlhký vzduch je riziko onemocnění mnohem vyšší než u lidí žijících v prostředí suchém. Opadaná barva na zdi v rozích a v ploše nebo opadaná omítka mohou naznačovat, že je zapotřebí zasáhnout co nejdříve a začít s vlhkostí něco dělat.

Realizace vnitřních sanačních prací (krémová injektáž zdiva, sanační omítky)
Co je to hygroskopická vlhkost? Vyznačuje se schopností absorbovat vlhkost obsaženou ve vzduchu.
Absorbovanou vzlínající vlhkost ve zdivu lze snadno odlišit od vlhkosti kondenzační, a to tak, že: na smáčeném povrchu dochází k dobře ohraničenému solnému výkvětu, vlhkost je vyšší, plíseň není typická. Při výstavbě nového domu je třeba věnovat zvýšenou pozornost při provádění izolací částí domu pod úrovní terénu a horizontální izolace části zdiva nad úrovní terénu. Ve starých budovách může postupem let docházet k dožilosti izolace nebo v některých případech dokonce k jejímu neprovedení během rekonstrukce. Zpětně nám mohou pomoci s naším problémem následující dodatečné postupy sanace a izolace zdiva.
Probourávání zdiva
Podřezání
Narážení chromniklových desek
Sanační omítky

Degradace fasády vlhkého rodinného domu (severní strana domu)
Kromě výše uvedeného jsou známy také pasivní a aktivní izolační metody.
Vlhkost zdiva způsobená dešťovými srážkami
Vlhčení zdiva vlivem tlakové vody
Tip: Proti plísni Vám pomůže i octová voda
Chemické izolace – krémová injektáž zdiva, polyuretanová injektáž zdiva

Vyvrtané otvory o průměru 14 mm připravené pro aplikaci injektážního krému AquaStop Cream (rodinná villa – Praha Barrandov)

Co s vlhkou zdí ?
Počátkem 20. století byly budovy stále více chráněny proti kapilárně vzlínající vlhkosti vodorovnými hydroizolacemi ve zdivu. V předchozím staletí byly vodorovné plomby z olověné fólie nebo břidlicových desek velmi vzácné. Dnes jsou injektáže hydrofobními injektážními krémy na vodní bázi nejběžněji používanými horizontálními izolacemi na trhu, a to nejen pro jejich vysokou účinnost, ale také pro jejich snadnou aplikaci, kterou lze provádět i svépomocí.

Vlhkost ve zdivu starých budov může mít různé příčiny:
- Stoupající vlhkost zdivem v důsledku chybějících (shnilých, zničených) horizontálních bariér
- Vlhkost vzlínající ze zeminy (sklep, suterén)
- Dešťová vlhkost působící zvenčí u zdiva pod terénem (plné zdivo) nebo zdiva s maltovými mosty (dvouplášťové zdivo), většinou na západních stranách (jihozápad až severozápad) a v místech odstřikující vody, zdivo nad úrovní terénu.
- Hygroskopická vlhkost: v průběhu času se ve zdivu starých budov, nahromadily rozpustné soli. Čím větší je rozpustnost těchto solí, tím větší je koncentrace solí na povrchu zdiva, ty po odpaření vody krystalizují. Tyto snadno ve vodě rozpustné soli vykazují hygroskopické vlastnosti: „akumulace vody“ z vnějšího prostředí nebo vzduchu v místnosti.
- Zadržování vlhkosti: staré omítky jsou většinou vápenné, sádrové nebo vápeno-sádrové malty. Takové omítky mají sice dostatečnou propustnost vodní páry, ale zároveň rychle nasávají vodu a zadržují velké množství vlhkosti. Zejména při nedostatečné tepelné izolaci dochází ve starém zdivu k usazování vlhkosti a v omítce (kondenzační voda, „rosná voda“).

Předběžné zkoušky
Přípravné práce
Beztlaková a mírně tlaková injektáž

Silikonová mikro emulze / Silikonové mikro emulzní koncentráty (SMK)
Injektážní krém AquaStop Cream® – vysoce účinný systém pro odstranění vzlínající vlhkosti
- Emulze na vodní bázi připravená k okamžitému použití, silně hydrofobní
- Krémová konzistence umožňuje vodorovné vrtání do maltové spáry zdiva i při plnění bez tlaku, aniž by injektážní médium vytékalo z vyvrtaného otvoru.
- Dokáže bez problému vyplnit dutiny a kaverny ve zdivu. Před naplněním injektážním krémem se nemusí utěsnit maltovou suspenzí.
- Dobrá disperze v porézních podkladech, jak laterálně, také směrem nahoru a dolů. Katalyzovaný, lze použít i pro neutrální stavební materiály.
- Snadná aplikace pomocí aplikačních zařízení (nemusí být použito elektrické čerpadlo), aplikace může být provedena ale i tlakově.
- Neobsahuje sole a VOC
Naše provedené zkoušky
- Výsledky mikrovlnného měření v průběhu několika let dokázali jasnou tendenci snižovat stupeň pronikání vlhkosti (celkem) D(g) a to již v řádu pár týdnů od provedení injektáže na obou dvou testovaných zídkách, které jsou k vidění na naší provozovně v Rudné u Prahy
- Vytvořenou vodorovnou hydroizolaci v těchto zídkách lze po 10 letech hodnotit jako neporušenou. Tím je deklarována účinnost injektážního krému v řádu několika desítek let, min 30 let.


Krémová injektáž zdiva
Metody sanace vlhkého zdiva
Odstraňte vlhkost zdiva injektáží

Způsoby sanace pro odvlhčení zdiva
- beztlakové a mírně tlakové vstřikování injektážního krému
- metoda vrážení ocelového plechu
- proces mechanického podřezání stěn
- svislé hydroizolace zdiva pod úrovní terénu

Odvlhčete zdivo svépomocí

Kolik stojí sanace zdiva svépomocí?
Krémová injektáž zdiva svépomocí
Pro tuto injektáž je tedy zapotřebí:
1x – 30 l balení = 13.600 Kč
1x – 5 l balení = 2.650 Kč
3x – 1 l balení = 1.770 Kč
Injektážní pumpa = 1050 Kč
Zátky proti vzniku teplených mostů = 1.320 Kč
Krémová injektáž zdiva se stavební firmou
Realizační firma si v průměru účtuje 2.700 Kč za m2 bez dopravy a DPH. Cena poskytnutá realizační firmou by v tomto případě vyšla na 83.835 Kč včetně DPH ale bez dopravy a vedlejších režijních nákladů.

Jak odvést vlhkost z domu? Může pomoci krémová injektáž zdiva
Co je krémová injektáž zdiva a kdy pomáhá?
Tato metoda zbavení se vlhkosti v domě patří mezi snadno dostupné a realizovat ji můžete i svépomocí. Jedná se o velmi často používanou metodu dodatečné izolace vlhké zdi. Sloučeniny obsažené v injektážním krému vytvářejí dodatečnou bariéru bránící průniku kapilární vzlínající vlhkosti. Principem je navrtání zdi v takové úrovni, ve které potřebujete vytvořit dodatečnou bariéru. Vrty však musejí být proveden nad úrovní terénu. Vyvrtávají se otvory o průměru 14 mm, jejich hloubka je maximálně 40 mm oproti skutečné tloušťce zdiva. Provede se jedna linie vrtů. Je-li zdivo kamenné nebo smíšené, pak jsou potřeba linie dvě. Krémová injektáž zdiva se dá provádět do různých typů zdi. Může to být zeď z cihel, kamene nebo smíšená. Než dojde k aplikace krému, je dobré odstranit veškeré povrchové úpravy v oblasti, kde bude probíhat krémová injektáž zdiva. Využijte i mírný přesah.Co je injektážní krém a jak funguje?
Ke krémové injektáži zdiva lze využít injektážní krém AquaStop Cream®. Lze jej pořídit v různém balení – plastový kbelík, salámové balení nebo v tubě. U tuby nepotřebujete žádné injektážní zařízení. Je však určená pouze pro injektáž menšího rozsahu. AquaStop Cream® je silanový emulzní krém, který má vysokou primární hustotu a viskozitu. Díky tomu, během plnění, neuniká běžnými netěsnostmi. Jakmile dojde k vyplnění obsahu vrtů, injektážní krém se začne pomalu měnit na jemný hydrofobní gel a kapalinu s velmi nízkou viskozitou. Přeměna probíhá delší dobu a aktivní látka tak může vniknout do všech pórů a nejmenších kapilár ve zdivu. Vytváří se celistvý hydroizolační pás.
Co dělat s mokrou zdí? Pomůže krémová injektáž zdiva
Co je krémová injektáž zdiva?
Využívá se pro ni Systémem AquaStop Cream® a zvládnete ji i svépomocí. Používá se pro injektáž zdiva proti vzlínající vlhkosti. Ta se objevuj v případě, že je dožilá nebo chybí vodorovná hydroizolace zdiva. Tento krém je vhodný pro jakýkoli stupeň vlhkosti i zasolení zdiva. Krémová injektáž zdiva se dá provádět do zdiva o jakékoli síle. Ta nemá vliv na její účinnost. Injektážní krém Aqua Stop Cream nabízí nejvyšší kvalitu a je k dostání za velmi přijatelnou cenu. Je vyráběn pod státním dohledem výroby a disponuje certifikací státní zkušebny TZÚS v ČR a SR. Injektážní krém obsahuje více než 80 % aktivních látek hydrofobního charakteru a díky tomu poskytuje účinnost celé škále materiálů. Díky injektáži svépomocí ušetříte finanční náklady za sanaci od firmy.Jak postupovat při krémové injektáži zdiva?
Než zahájíte samotnou injektáž, je dobré osekat omítky na obou stranách zdiva a to zhruba 50 cm nad horní zavlhlý okraj. Předpokladem je, že omítky jsou zasolené. Otvory se vrtají o průměru 14 mm v osových vzdálenostech po 100 mm. Hloubka jednotlivých vrtů by měla být pokrácená o maximálně 40 mm oproti skutečné tloušťce zdiva. Linie vrtů by neměla být výše, jak 100 mm od podlahy. Lze-li linii vrtů ještě přiblížit k podlaze, je to lepší možnost. Tvory se vrtají kolmo ke svislé rovině zdiva. Není dobré provádět vrty šikmo dolů. Tak by nemusela být krémová injektáž zdiva úspěšná.
Co proti plísni ve sklepě?
Jak se zbavit plísně?
Plíseň není nic příjemného, i když se vyskytuje pouze ve sklepě. Pro naše zdraví je velice škodlivá. Kromě toho ničí i věci, které máme ve sklepě uskladněné.
Krémová injektáž zdiva Systémem AquaStop Cream®
Tato injektáž je koncipována tak, že ji každý zvládne svépomocí a výsledek je spolehlivý. Je určená pro koncové spotřebitele a to jak pro řemeslníky, tak i pro profesionální firmy.
Co dělat, když vlhne zeď?
Důvody vlhnutí zdi
Důvody mohou být různé. Vlhké zdi se velmi často objevují ve starších zástavbách, které mají porušenou nebo úplně postrádají hydroizolaci. Bez ní voda ze země velmi snadno vzlíná zdivem i do obytných místností. S vlhkostí souvisí i zasolení. Soli se do zdiva dostávají právě prostřednictvím vzlínající vody. Krystaly soli tak zaplní póry na povrchu cihel nebo omítky. Tím znesnadňují snazší vysychání a právě podporují již výše zmiňované vzlínání vody. To je příčinou vlhkých map obsahujících solné květy, které se vytvářejí na zdech. Kromě toho, že nejsou estetické, podporují vznik a rozšiřování plísní a pokud je nezačneme řešit, začne se rozpadat omítka a později i zdivo.Stanovení příčin vlhnutí zdi
To představuje základ před samotným zásahem proti vlhkosti. Může se totiž jedna nejen o vlhnutí z podloží, ale jednou z možných příčin může být také porucha rozvodů vody, kanalizace nebo i topení. Tento důvod je především v případě, že se vlhkost objevuje většinou lokálně, pouze na jednotlivých místech havarijního stavu, nikoli po celém domě.Hydroizolace
Ve většině případů je potřeba provést hydroizolaci. Ta zajistí nepropustnou bariéru proti vlhkosti. Hydroizolace se dá provést několika různými způsoby – chemickou či mechanickou cestou. Každá metoda nabízí uplatnění pro konkrétní situace. Jednou z možností je injektáž zdiva svépomocí pomocí Systémemu AquaStop Cream®. Krémová injektáž Systémem AquaStop Cream® poskytuje relativně pomalé, ale dokonalé šíření, díky kterému dochází k nasycení všech savých i méně savých průmyslově vyráběných i přírodních materiálů určených pro zdění. Krém na silanové bázi se ve vlhkém zdivu postupně rozpouští, snadno proniká do pórů i do nejemnějších kapilár a je velmi účinný. Injektážní krém AquaStop Cream®, respektive vzniklá hydrogobní bariera pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti má ve zdivu životnost minimálně 30 let.
Sanace vlhkého sklepa
Návod
1. Přípravné práce

2. Odizolování sklepní zdi z vnitřní strany
Hydroizolace
Rubová injektáž zdivae
3. Nanesení sanační omítky
Samotné sanační omítky nejsou řešením a nedokáží odstranit vlhkost ve zdivu. Pokud ale již nedochází ke vzlínání vlhkosti (vlhkosti bylo zamezeno jinou sanační technologií), dokáží velice dobře odvádět zbytkovou vlhkost ze zdiva ven.
Sanační omítky můžeme nahodit i v případě hydroizolační stěrky z vnitřní strany i když je to už v tomto případě zbytečné, protože hydroizolační stěrka nepropustí ani vodní páru ze zdiva ven, tak přeci jen jsou odolnější vůči vlhkosti vzdušné.
Jestliže jdeme variantou rubové injektáže, tak je sanační omítka více než nutností, a to právě z důvodu odvodu zbytkové vlhkosti ze zdiva. Pro zachování difuzních vlastností sanační omítky, je dobré ještě před samotným nahazováním aplikovat protisolný nátěr AquaSalt Stop, který nepropustí sole ze zbytkové vlhkosti do nově nahozené sanační omítky.
Sanační omítka se skládá z prohozu, jádrové omítky a štukové vrstvy, tyto vrstvy si lze vyrobit i svépomocí s přípravkem AquaSan Porosity, který ušetří až 85 % nákladů za běžně dostupné pytlované směsi.
Pozor: Jednotlivé vrstvy omítky nechte vysychat podle údajů výrobce.

Tip našeho pracovníka


Potřebné nářadí a materiály
- Izolační systém: Základní nátěr, izolační stěrka a sanační omítka popřípadě normální, protisolný nátěr.
- Lať, lžíce a natahovák, hladítko s filce, postřikovač pro aplikaci AquaSalt Stop
- Pracovní rukavice a ochranné brýle
- Vrtací kladivo se sekáčem + vrták průměr 14 mm
- Vrtačka s míchadlem, popřípadě míchačka
- Drátěný kartáč, lopatka a smetáček, koště
- Hranatý nebo kulatý kalfas
- Plachty pro zakrývání podlah

Co je to sanační omítka AquaSan Porosity®

Kdy použít sanační omítku
Jak postupovat před nahazováním sanační omítky
Jak nahodit sanační omítku


Životnost sanační omítky

Jakou barvu použít na sanační omítku

Nevhodné barvy na sanační omítku
Na co si dát ještě pozor?


Co je to sanace zdiva ?
Přímá metoda sanace vlhkého zdiva
- mechanické – probourávání zdiva, podřezávání zdiva – ruční, strojní (řetězovou, lanovou, kotoučovou pilou), vrážení chom-niklových desek do průběžné spáry.
- chemické – krémová injektáž AquaStop Cream®, infuzní clony
- elektrofyzikální metody – aktivní elektroosmóza
- vzduchové izolační systémy – vzduchové dutiny
- doplňkové – hydroizolační vrstvy, vnější nátěry a nástřiky
Nepřímá metoda sanace vlhkého zdiva
- odvodňování staveb drenážními systémy a terénní úpravy
- větrání místností přirozenou ale i nucenou cestou
- absorvce vnitřní vzdušné vlhkosti vysušovacími přístroji
- sanační omítkové systémy – neodstraňují vlhkost zdiva, ale díky nim může docházet k odpařování zbytkové vlhkosti po provedení přímé metody sanace vlhkého zdiva.

Jak odstranit plíseň ?
Místa s největším rizikem vzniku plísní.



Plísně se nejčastěji tvoří v těchto místnostech:
- Koupelny – spáry okolo vany nebo sprchového koutu
- Kuchyně – za kuchyňskou linkou
- Toalety
- Okolo oken a parapetů – Kondenzace vzdušné vlhkosti, vzniká na základě teplotních rozdílů
- Studené zdi a stropy – nejčastěji rohy místností za nábytkem
- Místa zatékání vody
- Podlahy v místech pod krytinou
Prevence proti plísním.
Proti plísni Vám pomůže zkušený izolatér ale i malíř.

Co je to injektáž zdiva ?
Krémová injektáž zdiva proti vzlínající vlhkosti


Injektáž zdiva proti vzlínající vlhkosti silikonovou mikroemulzí

Polyuretanová injektáž zdiva proti průsakům tlakové vody


Rubová injektáž zdiva (nahrazení svislé izolace v místech, kde nelze odkopat terén)



Jakou zvolit technologii sanace vlhkého zdiva

Chemická injektáž silan siloxanovým krémem

Chemická injektáž silan siloxanovým krémem


Vlhké zdivo vyřešíte i svépomocí


Způsobů řešení k odstranění vlhkého zdiva je široká škála
Výhody krému AquaStop Cream®
- Určený pro jakýkoliv druh zdiva
- Jednoduchá aplikace
- Snadno zamezí kapilárně vzlínající vlhkosti
- Rovnoměrná disperze ve zdivu, která nevytváří mosty pro vlhkost
- Ušetří Vám velké finanční náklady, odhadem min. 75 % které byste museli vynaložit k zaplacení sanační firmy


Postup je jednoduchý a zabere Vám pár kroků
- Příprava staveniště a následně zdiva – Udělejte si dostatečný pracovní prostor okolo zdiva, které budete injektovat. Odstraňte omítku nad hranici viditelných škod do výšky rovnající se tloušťce zdiva, příklad: Zdivo má sílu 500 mm a vlhkostní mapa sahá do výšky 800 mm, omítku tedy osekáte do výšky 1,3 m. Nezapomeňte proškrábnout spáry do 20 mm a zdivo očistit suchou cestou, k tomu Vám poslouží třeba drátěný kartáč.
- Navrtejte zdivo v celého jeho délce a šířce – Pokud chcete, aby injektáž byla dlouhodobě účinná, nepodceňujte osové vzdálenosti mezi vrty ani průměr vrtáku. Nám se v praxi nejlépe osvědčily rozestupy mezi vrty maximálně do 100 mm a průměr vrtáku 14 mm i když se AquaStop Cream® velice dobře šíří ve zdivu, od osy vrtu v poloměru do 150 mm, držte se námi doporučených délek, vše jsme nastavili k maximální účinnosti. Následně po dokončeném vrtání, otvory profoukněte stlačeným vzduchem. Pro AquaStop Cream® a jeho šíření ve zdivu to ale není nutností.
- Můžete začít aplikovat krém – Připravte si injektážní krém AquaStop Cream® do aplikační pistole nebo pumpy a vsuňte aplikační trubičko na konec vrtu. Začněte plnit vyvrtaný otvor pomalu až k jeho ústí , nezapomeňte, že otvor musí být důkladně vyplněn v celém objemu. Aplikační trubičku vždy čistěte od nečistot a zbytků zdiva.
- Po dokončení aplikace – všechny otvory u obvodového zdiva zatěsněte naší zátkou z extrudovaného polystyrenu. Zátka zamezuje vzniku tepelných mostů v zimním období, díky ní nebude kondenzovat vlhkost v místě vrtů v nevětrané místnosti. Až dokončíte injektáž vlhkého zdiva a vrty budete mít zazátkované, použijte protisolný podnátěr AquaSalt Stop® a následně sanační omítku nebo omítku na vlhká zdiva AquaSan Porosity®.
Odvlhčení zdiva je s námi hračka, přesvědčíme Vás.