Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Petr stáří dotazu 8 roky dní
- last edited 8 roky dní
- You must login to post comments
obrý den, ano, ve Vašem případě, kde se nedá podúrovňové obvodové, ale i v některých případech vnitřní podúrovňové zdivo odkopat (např. obvodové zdivo sklepa pod domem) a zhotovit venkovní rubovou svislou hydroizolaci, nezbývá nic jiného než izolovat z vnitřní strany domu. Je ještě jedna metoda, a to gelová rubová plošná injektáž zdiva, která se zhotovuje nikoliv do zdiva,ale skrz zdivo (skrz stavební dílec) a napouští se přilehlá zemina a tím i rubová strana zdiva cca 30 až 35 litry gelu na 1 m2 plochy od spodní části podúrovňového zdiva do výšky terénu. Tato technologie plně nahrazuje odkop a zhotovení svislé rubové hydroizolace, ale je to trochu nákladnější sanace zdiva. Je ale otázka, zda by to ve Vašem případě vůbec šlo technicky provést z důvodu Vámi zmiňované skály, která je v podstatě součástí stavby. Takže ten návrh vnitřní izolace jen mohu doporučit včetně toho obvrtání podúrovňového zdiva injektáží. Ta totiž zabrání přesunu vlhkosti ve zdivu do bočního směru a zejména posunu vzlínající vlhkosti ještě výše než je v součastné době. To, že se vlhkost v podúrovňovém zdivu ,,zakonzervuje“ nemá žádný negativní vliv na stavbu jako takovou, jelikož zdící materiál podúrovňového zdiva nepromrzá a tím nedochází k jeho destrukci. Pouze silné promrzání zdiva je nebezpečí ztráty pevnosti zdících materiálů do budoucnosti, což ale u Vás nehrozí. To je problém nadzemní části budovy. Dokonce některé přírodní zdící materiály, jako je např. opukové zdivo, potřebuje určité procento vlhkosti. Takže s návrhem vnitřní plošné hydroizolace v kombinaci vodorovné a svislé injektáže naprosto souhlasím. U té druhé varianty tak jednoznačné souhlasné stanovisko nedávám, jelikož nevěřím při silném zavlhání podúrovňového zdiva na prodyšné sanační materiály. Většinou se dříve či později na omítkách projeví vlhké mapy, solné výkvěty atd. To je mé stanovisko k té druhé variantě, ale nemusíte s tím souhlasit. Já bych se však spolehl na první variantu a to na zhotovení plně funkční plošné hydroizolace, která nepropustí nejen vlhkost do omítek, ale měla by být schopná odolávat i případné tlakové vodě.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 8 roky dní
- You must login to post comments