Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Stembero.
To je zajímavý a ne zcela obvyklý dotaz. Nejprve bych se vyjádřil k té výšce místa injektáže u obvodového zdiva, o které se zmiňujete v dotazu. Možná ta Vámi uvedená výška injektáže obvodového zdiva je v pořádku, ale raději to shrnu. Obecná zásada výšky pro zhotovení jakékoli dodatečné hydroizolace v příčném řezu obvodového zdiva: pokud půdorys domu je v místech injektáže nepodsklepený, je určující nikoliv výška terénu, ale výška vnitřních podlah a to i když injektáž bude zhotovena z venkovní strany. Tato zásada platí u nepodsklepeného půdorysu domu pro Systém AquaStop Cream, ale i pro všechny mechanické metody. Vodorovná dodatečná izolace pro zamezení vzlínající vlhkosti nemůže být zhotovena pod nepodsklepenou podlahou, jelikož pod stávající podlahou je zavlhlý zásyp/zemina, a tím by docházelo u obvodového zdiva k přemostění vlhkosti ze zeminy nad hydroizolační clonu. Proto se v tomto případě dodatečná izolace v příčném řezu zdiva zhotovuje těsně nad podlahou, nikoliv pod podlahou. Z Vašeho dotazu ale není jasné, v jaké výšce je terén/pochozí plocha oproti výšce vnitřních podlah. Budu tedy vycházet z předpokladu, že terén je výškově níž, než je výška vnitřní podlahy. Tento model je nejčastější. U vnitřního zdiva nosného/příčkového se může ve Vašem případě zhotovit injektážní linie co nejblíže k podkladovému betonu, jelikož jsou podlahy v rekonstrukci a tím se injektáž může zhotovit v blízkosti podkladového betonu, na který se položí vodorovná hydroizolace. Tato hydroizolační vana se následně vytáhne přes linii injektáže. Tím se tyto dvě hydroizolace na sebe napojí a budou se doplňovat. Snížení linie vrtů u obvodového zdiva se může řídit také výškou podkladového betonu a jeho nové a tím funkční hydroizolace. Ve Vašem případě se toto snížení nabízí i pro obvodové zdivo. Jen je třeba tuto výšku bezchybně odměřit a přenést ji na vnější stranu obvodového zdiva.
Z Vašeho textu jsem ale pochopil i jiný možný důvod Vašeho dotazu ohledně výšek injektáže/linie vrtů a proto Vám odpovím v širším kontextu. Minimální garantovaná životnost Systému AquaStop Cream je 30 let. Tato min. doba životnosti je naprosto reálná. To, že se k vrtům v obvodovém zdivu, které budou zhotoveny z venkovní strany stavebního dílce, kdykoli dostanete, je jasné, ale k vrtům, které budou zhotoveny ve vnitřním zdivu, dle výše uvedeného doporučení, se po dokončení nové skladby podlahy bez bouracích prací již nedostanete. Pokud ale tuto myšlenku máte a pokud chcete mít vrty kdykoli bez zásadních bouracích prací přístupné, musíte (u vnitřního zdiva) injektážní linii vrtů zhotovit těsně nad horní pochozí nášlapnou vrstvou nové podlahy, nazvěme tuto výšku nulou. Hydroizolační vanu byste ale musel vytáhnout samozřejmě výše, než kdybyste injektáž zhotovil dle postupu popsaného v prvním odstavci, to ale není technický problém. Hydroizolační vana by se měla vytáhnout do výšky nově zhotovené vodorovné hydroizolace ve zdivu, tj. s přesahem cca 50 mm nad injektáž. Závěr: pokud při injektáži zhotovíte dostatečnou výplň vrtů, není třeba si vytvářet technologickým postupem tyto servisní či revizní přístupy, jak jste místa vrtů zajímavě, a v podstatě výstižně, nazval, pokud ale neuvažujete ještě v delším časovém horizontu než je garantovaná životnost vzniklé bariéry pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti.
Garantovaná životnost u Systému AquaStop Cream je 30 let, ale to je min. doba životnosti. Dle různých vlivů, zejména působením intenzity zemní vlhkosti, se životnost může prodloužit až na 50 let a tím bych ještě podotkl, že je omezená i životnost vodorovné hydroizolace podlahy. Doba životnosti Systému AquaStop Cream a doba životnosti např. asfaltových pásů (tj. hydroizolační vany) může být přibližně stejná a tak v momentě dožití vodorovné clony ve zdivu, již nemusí být plně funkční ani hydroizolace podlahy a tím se podlahy budou muset taktéž rekonstruovat. Pokud přijmete mé tvrzení časových údajů životnosti, navrhoval bych spíše tu variantu přiblížit injektáž vnitřního zdiva k podkladovému betonu a jeho vodorovné hydroizolaci.
Pokud byste něčemu neporozuměl, zavolejte mi na poradenskou linku 731 565 565 , kterou také provozuji a vše operativně dovysvětlím. Ale myslím, že to nebude potřeba. Přeji Vám krásné a hlavně klidné blížící se svátky vánoční.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý večer pane Schwarz,
velice děkujeme za Váš čas a obsáhlou odpověď. Zapomněl jsem dodat, ze dům je velmi starý (přestaven v roce 1826, kdy byl skutečně postaven nevíme), avšak v poměrně dobré kondici, až na tu vlhkost zdí. Dům není podsklepený. A protože budeme delat nové podlahy včetně podlahového topení, uděláme injektáž vnitřních zdí jak píšete: nad úrovní hrubého betonu, dále pak vytvoříme hydroizolační vanu s přesahem 50mm nad injektáží. Obvodové zdi nainjektujeme z vnější strany také nad úroven podkladového betonu (terén je níže). Rádi bychom od vás zakoupili potřebnou technologii a objednávku s ohledem na nadcházející svátky uděláme po novém roce. Lze si zásilku osobně vyzvednout například u vás v Rudné u Prahy ? Tato varianta by pro nás byla nejvýhodnější, neb bydlíme v Hostivici
Děkujeme ještě jednou za Váš čas a rady a přejeme příjemné prožití nadcházejících svátku.
Stembera
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Stembero. Všechno, co budete potřebovat pro injektáž je skladem na naší provozovně v Rudné. Lze platit i bankovní kartou. Injektážní zařízení, jako je injektážní pumpa, případně vzduchová pumpa pro vyčištění vrtů, si můžete u nás zapůjčit zdarma, jen je potřeba složit vratnou kauci ve výši 1000 Kč. V novém roce začínáme 2 1. 2020. Otevírací doba Po-Pa od 8.30 do 15.30 hod. Hezký den.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- You must login to post comments