Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Trumf Sanace stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Nejprve shrnu stav zavlhlé fasády, dle přiložené fotografie, a také dle poskytnutých informací z Vašeho dotazu. Soklová část fasády je předsazená a je obložená keramickým obkladem. Horní ukončení předsazeného soklu je oplechované. Z vnitřní strany je koupelna, předpokládám že taktéž s obkladem a to do ještě větší výšky, než je obložený sokl. Výška podlahy koupelny je označená oranžovou linkou. V této nakloněné rovině terénu, ne zcela obvyklého chodníku z fošen (i při zvětšení fotografie si nejsem zcela jistý), je na prvé straně podlaha koupelny dle označení zhruba v polovině soklové časti a na levé straně se k chodníku vnitřní podlaha musí přibližovat. Tipuji, že na levé straně našeho pohledu, bude vnitřní podlaha už jen 50-150 mm nad chodníkem. Co sice není patrné, ale bude velmi pravděpodobné, je to, že tato strana domu není podsklepená. Hrubá omítka fasády nad soklovou částí silně zavlhá, což je viditelně nejintenzivnější mezi okny v obloukové mapě. Pokud Vámi nakreslená linka do fotografie je nula vnitřní podlahy, musíte postupovat takto:
To, že je mapa nejvíce vidět nad venkovním obkladem, je evidentní, ale rozhodně ještě vyšší procentuální vlhkost bude právě v soklové části pod obklady. Proto bych, ač je to asi nepříjemné doporučení, obklady odstranil. Tím, že je zdivo obložené z obou stran, vlhkost vzlíná ještě silněji a výš. Nicméně, pokud se injektáž Systémem AquaStop Cream provede správně a bezchybně, a to hlavně výškově, bude zdivo tak či tak postupně vysychat. Výška injektážní linie je totiž základem pro správné provedení dodatečné vodorovné hydroizolace zdiva. Toto pravidlo platí i pro mechanické metody. Pokud je tato strana domu nepodsklepená a ryska na fotografii je nulkou stávající podlahy, injektáž provedete co nejblíže k nule podlahy. Jestli je zdivo cihelné, pak samozřejmě využijete tu nejbližší spáru k nule, k povrchu podlahy, byť budete vrtat z venkovní strany. Technologický postup pro Systém AquaStop Cream Vám popisovat nebudu, jelikož jsem přesvědčený, že toto jste si určitě na našich stránkách načetl. O odstranění obkladu jsem se již zmínil a to proto, že obklad nejenže současný stav ještě zhoršuje, ale navrtání zdiva byste prováděl přes tento obklad, a tak by došlo samozřejmě stejně k jeho poškození, a vzhledem k rozměru jednotlivých obkladaček by byla min. jedna řada po navrtání poničená. Případná lokální oprava v místě vrtu je složitá a u tohoto keramického obkladu je nevhodná. Nicméně horní oplechování, ať bude povrch soklu jakýkoliv, je důležité, a to z důvodu, aby voda při intenzivních bočních deštích nestékala zejména po soklové části, ale také nezatékala za oplechování. Ideální by bylo, kdybyste keramický obklad nahradil po provedené injektáži odvětrávaných obkladem. Jedná se o odvětrávanou fasádu (konkrétně ve Vašem případě by to byl odvětrávaný sokl). Jsem příznivcem tohoto typu obkladu, jelikož má mnoho výhod, zejména pro soklové části. Např. zde: https://www.lifebrick.cz/o-lifebricku/ a zde: https://www.novabrik.info/. Poslední, na co bych chtěl ještě raději upozornit je to, že bych před zahájením jakýchkoliv sanačních prací zkontroloval tlakovou zkouškou rozvody vody v koupelně (pod tlakem vody) a případně i odpady.
Myslím si, že Vaše situace není tak složitá, a pokud vše provedete bezchybně, výsledek bude naprosto spolehlivý a dlouhodobý.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
Obrázek: odvětrávaný sokl fasády – ukázka
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý deň. Ďakujem veľmi veľmi pekne, v prípade, že si po odkriti soklu nebudem niečím istý budem vás kontaktovať. Pekný deň ďakujem ešte raz.
Cvaniga
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- You must login to post comments