Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Martin Horný stáří dotazu 6 roky dní
- last edited 6 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Neznám všechny faktory a souvislosti Vašeho problému, ale budu vycházet při odpovědi z Vašich informací a mých úvah v rovině pravděpodobností. Určitě jste začal obkládat od dolní části fasády směrem nahoru. To je zcela jasné a tak mne napadá, že poslední řada obkladových betonových pásků byla opravdu zhotovena těsně před zimou a tím se nestačila dostatečně odpařit voda ze stavebního lepidla. Tím by mohlo při větších mrazech docházet k odmrzávání u právě té části ne zcela ještě vyschlého podkladu horní řady obkladů. Druhá možnost je, že horní ukončovací obkladový pásek je předsazený přes svislou rovinu fasády a tím by mohlo při bočním dešti dojít k zavlhnutí omítky a částečnému zatečení za horní obkladový pásek a tím by opět vlivem mrazů v zimním období mohlo docházet k odmrzání obkladů od podkladu. Případně ke kombinaci obou nepříznivých výše popsaných vlivů. Pokud by pásky byly předsazeny, je vždy dobré toto předsazení ochránit např. malou okapnicovou lištou, případně horní hranu obkladového pásku s fasádou zatěsnit kvalitní spárovací (či jinou těsnící) hmotou v šikmém náběhu vrstvy. Ve Vašem případě se ale jedná o pásek o tl. 10 mm a tak případné předsazení ke svislé rovině fasády je velmi malé, ale také záleží na tom, jak je situovaná strana tohoto obložení, jaký je přesah krajového zakončení terasy a tím jaké množství srážek může dopadat na dolní část fasády. Vlhkost ve zdivu, která by souvisela s nefunkční izolací, je nepravděpodobná, jelikož by odpadávaly zejména obklady ve spodní části, ale jak popisujete, jedná se pouze o horní řadu obkladových pásků. Moc se neztotožňuji s Vaší myšlenkou možné příčiny, že to způsobilo pronikání vody skrz betonový pásek, jelikož jste před zimou nestihl provést hydrofobní nátěr těchto obkladů. Ano, tyto hydrofobní nátěry prodlužují životnost povícero prvků na fasádách, ale jedna zima by dle mého názoru při správném postupu lepení obkladů a jejich vyschnutí nemohla způsobit na velmi málo propustném obkladovém pásku popsanou destrukci. Ve Vašem případě by nebylo dle mého názoru vhodné provádět dodatečnou izolaci ve zdivu naším Systémem AquaStop Cream nad obkladovými pásky. Vznik hydroizolace ve zdivu je sice spolehlivý, ale ve Vašem případě se nejedná o příčinu působící vzlínající vlhkosti ve zdivu a zastavovat vlhkost ve zdivu působící ve směru dolů by byl nestandardní postup. Myslím si, že povrchy, které jsou namáhány dešťovými srážkami, je opravdu nevhodnější chránit hydrofobními nátěry. Zpevnění obkladových pásků k již ne zcela pevnému podkladu není možné. Asi bych doporučil toto: dokončete hydrofobní nátěr a sledujte celou situaci a pakliže by začalo docházet k odpadávání obkladů, není jiné řešení, než tuto horní řadu obkladových pásků odstranit a nově zhotovit obložení této odstraněné horní řady. Chápu Vaši myšlenku, přál bych Vám její možnou realizaci, ale dodatečné připevnění venkovních obkladových pásků k již narušenému a nepevnému podkladu je v podstatě nereálné a to jakkoliv.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 6 roky dní
- last edited 6 roky dní
- You must login to post comments