Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Vok.
Dle Vašeho popisu jste začali sanační práce dobře a poctivě, tím myslím, že zatím vše probíhá smysluplně a není co Vašemu počínání vytknout. Podlahy jsou velmi dobře vyřešeny. Má rada není nikterak složitá, respektive je jednoznačná. Pokud jsem dostal všechny informace o proběhlých sanačních pracích, je jasné, že je potřeba ještě vyřešit zavlhající svislé konstrukce/obvodové zdi, ale nevynechal bych ani zdi vnitřní. To znamená zhotovit dodatečné vodorovné hydroizolace těchto zdí. Provětrávaná podlaha může snížit vlhkost v pod domem, odvede spolehlivě páry, plyny, radon v plynném skupenství, ale nemůže nahradit vodorovnou hydroizolaci pod zdivem. Dle popisu průběhu zamokřování zdiva je jasné, že se jedná o vzlínající vlhkost zapříčiněnou chybějící či nefunkční hydroizolací pod zdivem. Odvětrávaná podlaha sice snižuje vlhkost pod domem, ale většinou to nestačí pro vysušení svislých konstrukcí. U obvodového zdiva se dá zhotovit dodatečná hydroizolace v místě polystyrénu. Tím, že znáte novou skladbu podlahy, tepelná izolace se určitě dá odměřit a výšku přenést na fasádu (pokud obvodové zdivo budete vrtat z venkovní strany). Pokud terén bude níže než výška tepelné izolace uložené v podlaze, je reálné tuto nejvhodnější výšku využít pro injektáž Systémem AquaStop Cream. Vnitřní zdi se už nedají zainjektovat ve výšce tepelné izolace a tak se musí postupovat tak, že se injektážní linie zhotoví co nejblíže finálního povrchu podlahy. Vrty a injektáž zhotovujte vždy vodorovně a v případě, že zdivo má vodorovné spáry, využijte tuto výhodu a to i u nepáleného zdiva. Vyberete tu spáru, do které se dostanete vrtákem a tl. vrtačky vodorovně. Podlaha Vás bude limitovat. Výhodnější načasování sanace vlhkého zdiva by bylo, kdyby se injektáž prováděla v momentě rekonstrukce podlah a před zhotovení nových omítek, ale tím, že omítky nejsou dle přiložených fotografií a stáří znehodnoceny, dají se ještě zachránit. Ve Vašem případě se dá sanace dokončit bez větších komplikací. Návod jak vrtat do spáry přes omítky: na délce jedné zdi si na jejích koncích zhotovíte úzké svislé drážky v omítce až na zdivo od podlahy do výšky cca 120 mm, a tímto jednoduchým způsobem si lokalizujete/odměříte tu nejvhodnější vodorovnou spáru nad podlahou. Na omítce si provázkem, stavební brnkačkou, zhotovíte rysku vybrané spáry a i bez odstranění omítek se bez komplikací vodorovným navedením vrtáku vnoříte do spáry. Tyto svislé drážky snadno zednicky zapravíte, tak jako vrty. Drážky raději udělejte dvěma blízkými řezy vedle sebe, např. diamantovým kotoučem, z důvodu vložené perlinky v omítce. Při použití úzkého majzlíku by Vám perlinka bez prořezu více poničila povrch omítek. Ve vnitřních prostorách můžete při řezu, ale případně i vrtání použít průmyslový vysavač. Dále postupujete dle doporučeného postupu pro Systém AquaStop Cream.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments