Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Shrnutí Vašeho dotazu a přiložených fotografií. Pokud jsem všemu správně porozuměl, betonová podlaha nemá hydroizolaci a je vlhká. Cihelné zdivo je od místa vložené vodorovné hydroizolace suché, ale vodorovná hydroizolace zdiva je 50 mm nad finálním betonem a je plně funkční. Spodní část omítky ale zavlhá tím, že je ve styku s vlhkým betonem, což je dle Vašeho popisu příčinou a tím přirozeným důsledkem. Dle mého názoru, ale i rozdílová výška od povrchu podlahy k vodorovné izolaci ve zdivu může dotovat omítku vlhkostí, tj. z cihelného zdiva (ze zdiva pod vodorovnou hydroizolací). Můj názor je ten, že v tomto případě zhotovovat injektáží novou další vodorovnou hydroizolaci zdiva u podlahy, tj. pod funkční lepenkou, pro odizolování omítky, mi nepřipadá nutné. Návrh řešení: doporučuji odstranit v celé délce stěn/y omítku a to od podlahy do výšky vodorovné hydroizolace, respektive nad lepenku s min. přesahem 20 mm, dle Vaší doložené fotografie jste omítky odstranil cca 70 mm s přesahem, což je samozřejmě v pořádku, pakliže nejsou omítky zdegradované ještě výše, ale dle fotografií to nevypadá, že by omítky zavlhaly ještě výše. Pak bych na povrch podlahy položil, natavil, nanesl špachtlí hydroizolaci v šířce od zdiva do vzdálenosti tloušťky omítek. Takto nanesený hydroizolační pásek na podlaze oddělí novou omítku od vlhkého podkladu podlahy ve styku její tloušťky. Dále bych doporučil zhotovit hydroizolační podkladový pás do výšky stávající vodorovné hydroizolace ve zdivu s výše uvedeným přesahem. Tím vznikne hydroizolační pásek ve tvaru L, který se tím napojí i na obnaženou vodorovnou hydroizolaci ve zdivu. Omítka v rozdílové výšce na svislém a hlavně vodorovném podkladu bude odizolována. Pro tento detail zhotovení hydroizolačního pásku/podkladu by bylo praktičtější použít bezešvou hydroizolační stěrku: např. https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2017/11/TL-AquaStop-Bitumen-2K-2017.pdf . Ohýbání asfaltového pásu mezi vodorovnou a svislou konstrukcí je obtížné. Samozřejmě kdyby byla v rekonstrukci i podlaha, byl by celý problém vyřešen ještě dokonaleji. Po vybourání podlahy by se na podkladovém betonu zhotovila hydroizolační vana, která by se napojila na vodorovnou hydroizolaci ve zdivu. Pak by se dokončily další vrstvy podlahy. Tím by omítka nebyla ve styku se zavlhlým podkladem a bylo by vše vyřešeno. Pokud ale podlaha není předmětem rekonstrukce, je možné postupovat dle výše uvedeného postupu.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments