Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Sykora. Zde vkládám příčný vodorovný řez zdiva a jeho názorné navrtání včetně popisu postupu navrtání. Pokud nemáte možnost alespoň rohy obvodového zdiva navrtat z venkovních stran, pak opravdu nezbývá nic jiného, než se držet schématického nákresu a jeho popisu.
Text k tomuto schématickému nákresu: stavebník se rozhodl zhotovit injektáž zdiva z vnitřní strany objektu. Na požadovaný výsledek nemá vliv, zda se vrtá z vnitřní anebo z venkovní strany obvodového zdiva. Injektáž zdiva z vnitřní strany má své výhody, ale i nevýhody. Na tomto obrázku je vidět, jak zhotovitel správně vyřešil místa rohů a místo obvodového zdiva s provázaným vnitřním zdivem. Z vodorovného (příčného) řezu zdiva je vidět, že tato místa jsou dostatečně navrtána tzv. vějířkovým provedením. Doporučení: vějířkové navrtání rohu z vnitřní strany je jedinou možností, jak příčný vodorovný řez rohu obvodového zdiva dostatečně zainjektovat. Jeden problém ale přece jen může nastat a to zhotovení dostatečného počtu vrtů, dodržení vzájemných úhlů a jejich rozdílných hloubek. Toto by se dalo vypočítat pro různé tloušťky zdiva matematickým výpočtem – trigonometrií rovinnou. Avšak v praxi je i při správném výpočtu toto nemožné dodržet, jelikož je nesnadné nasazením vrtáku ve vnitřním rohu zdiva udržet přesné úhly atd. Proto v těchto případech, kdy chceme získat jistotu vzniku plně funkční hydroizolace v příčném řezu rohu obvodového zdiva při vrtání z vnitřní strany, je dobré zhotovit ve dvou výškách dva vějířky nad sebou. První je ten, který je ve stejné výšce linie vrtů rovných zdí a druhý vějířek se zhotoví u zdiva s průběžnými spárami o jednu spáru výše a u zdiva bez průběžných spár o 50 mm nad prvním vějířkem. Druhý vějířek pojistí případnou nedostatečně vzniklou hydroizolaci prvního vějířku. Postup dvouvrstvého vějířku řeší problém rizika možného nedostatečného zaizolování rohu, zejména u zdiva s větší tloušťkou. Pro snazší navrtání je výhodné si ve vnitřním rohu zhotovit vysekáním kapsu ve tvaru ,,misky,,. V této vysekané obloukové jamce se Vám budou vrty lépe navádět do bočních směrů, než by tomu bylo z jednoho místa prvního vrtu. Jiné řešení při vrtání z vnitřní strany se opravdu nenabízí. Konec textu.
Zde Vám ještě vkládám link na navrtání zdiva z venkovní strany https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navrtani-zdiva/, což asi není ve Vašem případě možné, dle Vašeho dotazu, ale i navrtání rohu obvodového zdiva v kombinaci vnitřního a venkovního vrtání. Jen bych se ještě zmínil o problematice navrtání místa obvodového zdiva, které je provázané se zdivem vnitřním. Tam nastává stejná situace, jako je tomu u rohů obvodového zdiva, ale v tomto případě máte možnost navrtání z jedné a druhé strany, jelikož vnitřní zdivo se zdivem obvodovým svírají úhly dva a tím by se vějířovité otvory ve zdivu měly při správných směrech křížit v místech délky obvodového zdiva, což je vždy délka tloušťky vnitřního zdiva. V tomto místě se nemusí, ale samozřejmě může, provést vějířovité navrtání ve dvou vrstvách.
Závěr: postup pro vnitřní vrtání zdiva a jejich rohů je při dodržení doporučeného postupu navrtání reálné a tím vcelku spolehlivé.
S pozdravem
Jiří Schwarz.
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments