Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Roman Sirůček stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Sirůčku.
Vytvořit krémovou injektáží, ale i tekutým injektážním přípravkem svislou izolaci ve zdivu, které je pod úrovní terénu, je nespolehlivé. V poradně jsem na tento dotaz už mnohokrát odpovídal a více jsem se rozepisoval a vysvětloval, proč injektáže v plošném navrtání do zdiva (!) nejsou vhodným řešením. Je tady ale jedna alternativa, která velmi spolehlivě a přitom bezvýkopově vytvoří z vnitřní přístupové strany např. ve sklepení svislou hydroizolaci, a to z vnější nepřístupné strany. Injektáž zdiva pod úrovní terénu se ale neprovádí do zdiva (!), ale skrz zdivo (!), ale také v plošném provedení. Zde Vám posílám link na tuto metodu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/gelova-injektaz/ a animační video: https://www.youtube.com/watch?v=BsSPmBiQcro&t=55s
Gelová rubová injektáž je vysoce spolehlivá metoda pro zhotovení svislé hydroizolace z vnější strany, která je ale přístupná pouze ze strany vnitřních prostor. Nicméně je tato metoda nákladnější, ale zase se vyhnete bouracím a výkopovým pracím. Pokud si ale zhotovitel spočítá všechny náklady u výkopových prací, následně očištění zdiva, zpevnění povrchu zdiva, zhotovení kvalitní hydroizolace bitumenovou tixotropní stěrkou, případně natavením asfaltových pásů, ochrannou vrstvu hydroizolace, zpětné hutnění výkopku a v neposlední řadě opravy poškozených povrchů, jsou celkové náklady velmi blízké bezvýkopové metodě. V některých případech ani přístup k vnější straně obvodového zdiva není možný, ale přesto vlastník nemovitosti požaduje vytvoření nové svislé hydroizolace z venkovní strany, a to se pak nabízí gelová rubová injektáž jako jediná spolehlivá metoda. Ve Vašem případě taktéž, ale Vy popisujete ve svém dotazu, že výkop u Vás provést lze, jen s odkladem. Já bych Vám doporučil opačné pořadí, ideálně v součinnosti výkopových a injektážních prací. Nejprve zhotovit odkop zdiva, které je pod úrovní terénu a to od výšky terénu do hloubky min. pod podlahu sklepení, lépe až na základovou spáru. Níže už ne! Případně výkopové práce provádět v etapách. Vše ale záleží na rozsahu výkopových prací a na statické kondici stavby. V momentě, kdy mám zdivo odkopané, může se u podlahy sklepení zhotovit dodatečná vodorovná izolace ve zdivu co nejblíže k podlaze, např. naším Systémem AquaStop Cream. Následně zhotovíte kvalitní svislou hydroizolaci ve výkopu a tím máte jistotu, že svislá hydroizolace se nepoškodila vrtáním otvorů s malým pokrácením, v jedné či dvou liniích, které se provádějí z praktických důvodů z vnitřní strany. Tím toto zdivo pod úrovní terénu začne spolehlivě vysychat, jelikož všechny směry zemní dotaze jsou zastaveny. Samozřejmě se ve výkopu dá ještě zvážit zateplení základů a případně zhotovení drenážního tělesa na dně výkopu. Těsnit zdivo (které je již pod úrovní terénu) proti vodě – z vnitřní strany – není vždy nejspolehlivějším řešením, a tak pokud máte možnost provést odkop, bude to nejspolehlivější odvlhčení spodní stavby. Ještě jedna rada. Ideální stav by byl ten, kdyby byly zároveň v rekonstrukci i podlahy sklepení. Tím by se na podkladový beton natavila hydroizolace, která by se vytáhla do výšky injektážní linie/ injektážních linií, s přesahem 50 mm. Omítky, nejlépe sanační omítky s podporou protisolného nátěru (AquaSalt Stop), by byly zhotoveny jako poslední. Pak by sanace sklepa byla provedena bez nedostatků. Zlepšení větrání suterénních prostor je u těchto prostor důležité, zejména po dokončených sanačních a rekonstrukčních pracích.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
moc děkuji za cenné rady a na jaře objednám potřebné výrobky z Vaší nabídky.
Roman Sirůček
- Roman Sirůček odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments