Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Červenák stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Červenáku. Myslím si, že je příčina téměř jasná, ale asi Vás nepotěší. Ale asi jste na nápravu připraven. Dle Vašich informací, popisu průběhu zavlhání zdiva a historie budovy vše nasvědčuje, že se jedná o pochybení u vodorovné hydroizolace na desce v místech komory domu při zakládání stavby. Odůvodnění určení příčiny: únik vody z podlahového topení jste správně vyloučili. Kdyby se jednalo o drobný, ale neustálý únik vody z potrubí, který by nemusel být v místě komory, a vlhkost by se šířila např. po hydroizolaci, postupně by se od místa úniku, byť drobného, stav omítek zhoršoval, a vlhkost by se šířila dál a dál. To se ale neděje. Také místo úniku by bylo nejvíce zavlhlé, ale ve Vašem případě zavlhají „“pouze““ zdi komory. Vlhkost se ale zvyšuje při vydatnějších deštích a tání sněhu. Když neprší, vlhkost ustupuje. Toto je ukazatel pro můj názor na určení příčiny. Před dvěma lety bylo značné sucho a tak hydroizolace nebyly tak zatížené. To, že se vlhkost neobjevila po dokončení stavby, tj. před sedmi lety, není nic neobvyklého. Hydroizolace od dokončení stavby může být nějakou dobu funkční, ale různými vlivy, zejména mechanickými, se projeví např. nekvalitně provedený spoj v hydroizolaci, nedokonalá těsnost prostupů a pod. Dle výše uvedených informací a dedukcí je velmi pravděpodobné, že zdi komory jsou dotovány zemní vlhkostí, která kapilárně vzlíná zdivem. Pokud je má úvaha správná, je třeba zhotovit dodatečnou hydroizolaci těchto zdí. Je také otázka, zda nezavlhá i horní beton/mazanina, ale dle fotografií to nevypadá, že by se v tomto místě něco takového dělo, jelikož by se velmi pravděpodobně začala znehodnocovat/kroutit/vlnit stávající plovoucí podlaha. Prosím o zpětnou vazbu po případném zjednání nápravy.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Děkuji za odpověď. Víceméně jste mi potvrdil mou teorii, porušené vodorovné izolace. Mám obavy, že řešení problému nebude vůbec jednoduché. Jestli nezavlhá i horní vrstva nedokáži posoudit, jelikož máme v celém domě dlažbu. Před těmi dvěma lety se vlhkost rozšířila i na zdi mimo komoru (nevím jak do odpovědi vložit obrázek). Jediné místo kde by se dalo dostat až na základovou desku je již zmiňovaná komora, jinak je všude podlahové topení.
- Jaroslav Cervenak odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Obrázek mi můžete poslat emailem na schwarz@sanace.cz. Tím by se v komoře dala zhotovit v podlaze kontrolní sonda.
JS
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- You must login to post comments
Obrázek jsem posílal v pátek.
- Jaroslav Cervenak odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Červenáku. Obrázek jsem bohužel nenašel. Pošlete mi ho ještě jednou prosím.
JS
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Posláno
- Jaroslav Cervenak odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments