Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Patrik Gruncl stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Fotografie a nákres se k Vašemu dotazu nestáhl. Případně mi to pošlete na můj email schwarz@sanace.cz. Je velká výhoda pro zhotovení nové svislé hydroizolace, ale i vodorovné izolace pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti, že máte půdorys 1. NP celý podsklepený. Tím jsou obvodové zdi odkopem přístupné z vnější strany až k základům po celém obvodu domu. Složitější pro odvlhčení zdiva jsou sklepy, které jsou půdorysně např. jen z 1/4 půdorysu 1. NP apod. Toho jste také využili, dle Vašeho popisu, a provedli jste smysluplné práce pro odvlhčení spodní stavby. Pokud je vnější svislá hydroizolace, kterou jste zhotovili před 5 lety, plně funkční, tím myslím bez defektů a také je její spodní ukončení alespoň pod podlahou sklepení, lépe v hloubce základové spáry, pak je jisté, že z bočního směru, tj. z přilehlé zeminy, se vlhkost do obvodového zdiva suterénních místností, které je dle Vašeho popisu k podlaze sklepení cca 1 m pod úrovní terénu, nepřenáší. Dále popisujete, že se tímto opatřením stav viditelně vylepšil a jak popisujete, že pouze na spodní části je patrná vlhkost. Pokud jste myslel u podlahy, pak je zřejmé, že svislá hydroizolace byla zhotovena bezchybně a je plně funkční. Vodorovnou hydroizolaci, vzhledem ke stáří budovy, nemůžeme považovat anebo spíše očekávat, že je funkční. Původní vodorovná hydroizolace je za dobou své životnosti a také to odpovídá Vašemu popisu. Bočnímu směru dotace vlhkosti do podúrovňového zdiva se svislou venkovní fólií zamezilo, ale je potřeba doplnit dožilou vodorovnou hydroizolaci v příčném řezu zdiva. O podlahách nic nepíšete a tak předpokládám, že nejsou předmětem sanace. Tím je odpověď v podstatě jednoznačná. Injektáž pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti můžete zhotovit již u podlahy sklepení. Pokud je vše tak, jak jsem zrekapituloval z Vašeho popisu stavu a provedených stavebních prací, není důvod vzlínající vlhkost zastavovat až ve výšce nad terénem. Pokud budete provádět injektáž u podlahy v obvodovém zdivu 1.PP, dbejte zvýšené pozornosti, abyste si navrtáním zdiva neporušili svislou hydroizolaci, ke které bez výkopu již nemáte přístup. Proto je vždy dobré, pokud se zhotovuje výkopem svislá hydroizolace, zhotovit zároveň i hydroizolaci vodorovnou a než se výkop zpětně zasype, dá se svislá hydroizolace překontrolovat a případně provrtaný vrt skrz zdivo a tím i skrz svislou hydroizolaci se dá toto místo přetěsnit. Ale pokrácením vrtů o 40 mm než je tl. zdiva, při důslednosti odměření tl. zdiva a při správném nastavení hloubky na šroubovici vrtáku např. elektrikářskou páskou, by se vnější svislá izolace poškodit neměla.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments