Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Ing. Ondřej Botlík stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Botlíku.
Z přiložených fotografií by se dalo usuzovat, že vlhkost působí ve spodní části zdiva u podlahy, v rohu o něco výše. Tím by se nemuselo jednat o porušení či již nefunkčnost svislé hydroizolace zdiva pod úrovní terénu, ale o poškozenou vodorovnou hydroizolaci buď na desce pod podlahou, anebo nejčastěji, ve spoji mezi vodorovnou a svislou hydroizolací při zakládání stavby. Vše tomu nasvědčuje, jelikož u vlhkosti obvodového zdiva, možná i vnitřního, alespoň ze zaslaných fotografií se mi to takto jeví, nepůsobí intenzita lokálních vlhkých map v různých výškách na omítkách, což by se projevovalo při porušení, degradaci či absenci svislé hydroizolace obvodového zdiva pod úrovní terénu. Ale výška zamokřených omítek je relativně malá, a zejména viditelně začíná opravdu od keramického soklu. Z toho lze usuzovat, že vlhkost se šíří buď ve vrchním betonu, tj. nad vodorovnou hydroizolací anebo opravdu ve spoji vodorovné a svislé hydroizolace spodní stavby. Keramická dlažba na podlaze může zakrývat vlhkost v podlaze, ale předpokládám, že podlahy nejsou předmětem Vašeho řešení. Takže, pokud je má úvaha správná, je možné zainjektovat obvodové zdivo u podlahy, a to se zvýšenou opatrností, z důvodu, abyste se vrty neprovrtali skrz zdivo a tím ještě stav nezhoršili. Pokud se vlhkost šíří do zdiva odspodu, nikoliv z bočního směru, a z fotografií lze tuto příčinu připustit, byla by injektáž u podlahy řešením. Tím by se vlhkost zastavila u podlahy a mohl by být viditelný problém na omítkách zdiva vyřešený. Ale toto řešení je bez záruky a jsem přesvědčený, že pokud bychom pojali odvlhčení zdiva bez dalších sanačních opatření, nikdo není schopen se zárukou potvrdit ani vyvrátit tuto moji úvahu a návrh řešení. Může to být první krok, ale i konečný krok pro zdárné provedení sanace zdiva. Nicméně dodatečná hydroizolace u podlahy Sytémem AquaStop Cream i v případě dalších sanačních prací by byla tak či tak nutná. Tím myslím např. další nápravná opatření, jako by bylo odstranění poškozených omítek a nahrazení omítkou sanační. Doporučoval bych ještě jeden krok, který by měl být po zhotovené injektáži proveden, a to před injektáží odstranit omítky s přesahem nad horním poškozením omítek a provést následné zaomítnutí po alespoň 14denní technologické pauze po dokončení injektáže. Tím by měl být při bouracích pracích odstraněn i keramický obklad. Dále by mělo být provedeno odkopání zdiva na základovou spáru a zhotovení nové svislé hydroizolace, případně vybudování nové hydroizolační vany, možná i drenážního tělesa apod. Ale tyto poslední, náročnější sanační práce uvedené ve větě, předcházející před touto poslední větou, snad nebudou nutné.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments