Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
http://www.trumf-sanace-sro.cz
- Mirek Berka stáří dotazu 8 roky dní
- last edited 8 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Berko. V podstatě s tímto postupem lze naprosto souhlasit, za předpokladu, že se nezaměřujete na naprosté odvlhčení sklepních prostor, což by bylo samozřejmě svojí složitostí velmi nákladné, ale i toto si velmi dobře uvědomujete a tak si myslím, že u tohoto v podstatě již historického domu tyto sklepní prostory Vám mohou sloužit tak jak sloužily k potřebám Vašich předků. Jednoduše řečeno, nechají se žít vlastním přirozeným životem.Už tím, že zhotovíte odkopem novou svislou vnější hydroizolaci podúrovňového zdiva a drenážní systém (drenážní těleso by mělo být minimálně pod úrovní podlah sklepních místností s kvalitním gravitačním odtokem), zákonitě se musí snížit vlhkost i v těchto suterénních prostorách. Jen bych se pokusil tyto prostory případně lépe odvětrávat, např. nenuceným odvětrávacím systémem, jedna z mnoha možností je otevření volného komínového průduchu (pakliže je k dispozici atd.) Částečné odbourání přizdívky (je na zvážení, zda neodbourat přizdívku v celém rozsahu, ale neznám další souvislosti), vedení vrtů skrz celou tloušťku zdiva a pročištění stlačeným vzduchem, následné zatěsnění vrtů na druhé straně stavebního dílce, přiznání kamenné podezdívky s novým vyspárováním, odkopání podúrovňového zdiva s novou svislou izolací, odvodnění na dně dostatečně zhotovené hloubky výkopu, toto jsou všechno smysluplná sanační opatření. Samozřejmě jsou další možnosti, ale je to otázka potřeb, možností, vhodnosti ke stavbě jako takové a tak podle Vašeho popisu Vaší nemovitosti a záměru konstatuji, že bych s tímto řešením souhlasil. A teď k Vaším otázkám: O správnosti Vaší myšlenky jsem se v podstatě již kladně vyjádřil. Zhotovení vodorovné hydroizolační clony systémem AquaStop Cream zabraňující pronikání vzlínající vlhkosti do nadzemní části domu je další vhodné sanační opatření. Co se týče otázky, zda vrty před samotnou injektáží prolít vodou, rozhodně bych doporučil všechny vrty krátce, jednou až dvakrát prolít vodou. Je to z důvodu, že podle Vašeho popisu zdivo nevykazuje až takovou vlhkost. Injektážní krém AquaStop Cream se velmi dobře rozpouští v zavlhlém zdivu, šíří se snadněji a spolehlivěji a v neposlední řadě tím nemůžete nic zkazit. Krátkodobým prolitím rozhodně nezvýšíte vlhkost ve zdivu do té míry, že by se vzniklá hydroizolační clona nemohla zdispergovat. K té otázce vyspárování kamenné podezdívky. To je věc názoru a pohledu. Na jednu stranu vyspárování sanační maltou má své výhody, zejména tu, že spáry mohou lépe propouštět vodní páry. Cementová malta je sice daleko méně prodyšná, avšak je zase daleko pevnější a životnost delší, ale tím, že se jedná pouze o povrchovou, v podstatě estetickou úpravu, i toto daleko méně paropropustné pojivo bude velmi rychle odsychat.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 8 roky dní
- You must login to post comments